This preview has intentionally blurred parts. Sign up to view the full document

View Full Document

Unformatted Document Excerpt

Discussion 1 week 2 1. Save a cash register receipt from a shopping trip to the food market, or borrow one from a family me mber or friend. The cost of four prepackaged food items that are sold by weight and the cost of at least three fresh fruits, or vegetables need to appear on the receipt. If you have no access to a receipt with these items, then you will need to go to the store and write down the cost information, or find a grocery advertisement online. Do not use liquids such as milk, juice, or soda because these are sold by volume and not by weight. Also, do not include ingredients like flour, sugar, oil, dry beans, etc. because these items are not prepackaged foods. 2. Fruits and vegetables are sold by the pound. Add up your prices per pound for the fruits and vegetables and find the average cost per pound. (Example: If bananas are .79 per pound and apples are .59 per pound, the average is calculated like this: (.79 + .59)/2 = 1.38/2 = .69 per pound on average for the two fruits.) 3. Locate the weight of your prepackaged food items. (For example, on a box of Frosted Flakes it says 15 oz.) 4. Add up all of the weights for your prepackaged items in ounces, and then add up all of the costs for your four prepackaged items. your four prepackaged items.... View Full Document

End of Preview

Sign up now to access the rest of the document