ECON 110 - Class Notes - 01.17.08

ECON 110 - Class Notes - 01.17.08 - Exams are multiple...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
ECON 110: Class Notes 01/17/08 Need a C or better in order to take Marketing. Departments section Division of Economics and Business Course overflow request form Professor Beck’s Homepage No college grading policy Syllabus also online Final: 1/3 last new material     2/3 1 st  three exams 9 th  edition of book okay. Exam dates FRIM Material covered can be adjusted Out of class review sessions before each exam.
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Exams are multiple choice fill-in Applied questions Cost of crude oil: $90/barrel Barrel = 42 gallons $90/42 = $2.14/gallon Tax per gallon in NY state = $.608/gallon Price of Oil Microeconomic issue o Trees (instead of forest) o Narrow perspective Macroeconomics o Broad, overall view of economy....
View Full Document

This note was uploaded on 04/11/2008 for the course ECON 110 taught by Professor Beck during the Spring '08 term at SUNY Oneonta.

Page1 / 2

ECON 110 - Class Notes - 01.17.08 - Exams are multiple...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online