# hw2sol - Engineering 0020 Probability and Statistics for...

This preview shows pages 1–4. Sign up to view the full content.

This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document

This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Engineering 0020: Probability and Statistics for Engineers 1 Spring Term-2007; Solutions: Homework #2 6. a S = { (1,2,3), (1,2,4), (1,2,5), (2,1,3), (2,1,4), (2,1,5), (1,3), (1,4), (1,5), (2,3), (2,4), (2,5), (3), (4), (5) } b A = { (3), (4), (5) } c B = { (1,2,5), (2,1,5), (1,5), (2,5), (5) } d C = { (3), (4), (5), (2,3),(2,4), (2,5) } 8. a A 1 A 2 A 3 b A 1 A 2 A 3 c A 1 A 2 A 3 d (A 1 A 2 A 3 ) (A 1 A 2 A 3 ) (A 1 A 2 A 3 ) e A 1 (A 2 A 3 ) Note : Read as OR and as AND to reinforce your understanding! 22. Define A 1 Stops at first signal and A 2 Stops at second signal Then P(A 1 )=0.4, P(A 2 )=0.5 and P(A 1 A 2 )=0.6 a. Since P(A 1 A 2 )=P(A 1 )+P(A 2 )- P(A 1 A 2 ), we have P ( A 1 A 2 ) = P(A 1 )+P(A 2 )- P(A 1 A 2 ) = 0.4+0.5-0.6 = 0.3 b. The event A 1 = (A 1 A 2 ) (A 1 A 2 ) since the events on the right are mutually exclusive, P(A 1 ) = P (A 1 A 2 ) + P (A 1 A 2 ), i.e., P ( A 1 A 2 ) = P(A 1 ) - P(A 1 A 2 ) = 0.4-0.3 = 0.1 c. P(A 1 A 2 )+P(A 1 A 2 ) = {P(A 1 ) - P(A 1 A 2 )} +{ P(A 2 ) - P(A 1 A 2 )} = (0.4-0.3) + (0.5-0.3) = 0.3 Alternatively P(exactly one of A 1 or A 2 ) = P(A 1 A 2 ) - P(A 1 A 2 ) = 0.6-0.3 = 0.3 A 1 A 2 0.1 0.3 0.2 A 1 A 2 A 3 Let us denote 25. A-automatic transmission, B-sunroof, C-stereo-CD To find the various probabilities for a Venn diagram, let us work backwards from what is given: (i) 0.70 (ii) 0.80 (iii) 0.75 (iv) 0.85 (v) 0.90 (vi) 0.95 (vii) 0.98 From (vii) and (vi): From (vii) and (v): From (vii) and (vi): Pr(only A)= 0.98-0.95= 0.03 Pr(only B)= 0.98-0.90= 0.08 Pr(only C)= 0.98-0.85= 0.13 (viii) (ix) (x) From (vii) and the above three statements it follows that (Pr(more than one event)) Pr(A&amp;amp;B OR A&amp;amp;C OR B&amp;amp;C OR A&amp;amp;B&amp;amp;C)= 0.98-(0.03+0.08+0.13) = 0.74 (xi) Also, From (viii) and (i): Pr(A&amp;amp;B OR A&amp;amp;C OR A&amp;amp;B&amp;amp;C) = 0.70-0.03= 0.67 (xii) From (ix) and (ii): Pr(A&amp;amp;B OR B&amp;amp;C OR A&amp;amp;B&amp;amp;C) = 0.80-0.08= 0.72 (xiii) From (x) and (iii): Pr(A&amp;amp;C OR B&amp;amp;C OR A&amp;amp;B&amp;amp;C) = 0.75-0.13= 0.62 (xiv) So, From (xi) and (xii): Pr(B&amp;amp;C ONLY) = 0.74-0.67 =0.07 (xv) From (xi) and (xiii): Pr(A&amp;amp;C ONLY) = 0.74-0.72 =0.02 (xvi) From (xi) and (xiv): Pr(A&amp;amp;B ONLY) = 0.74-0.62 =0.12 (xvii) Finally, from (xv), (xvi), (xvii) and (xi), it follows that A B C A B C A B C A B C A B C A B C A B C A B C A B C A B C Pr (A&amp;amp;B&amp;amp;C) = 0.74-(0.07+0.02+0.12)=0.53%. Pr (A&amp;amp;B&amp;amp;C) = 0....
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

### Page1 / 7

hw2sol - Engineering 0020 Probability and Statistics for...

This preview shows document pages 1 - 4. Sign up to view the full document.

View Full Document
Ask a homework question - tutors are online