{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

Marketing homework 2

Marketing homework 2 - Total Cost Pe Cost of Goods Sold...

Info icon This preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Financial Planning and Breakeven Case Sales 120,000.00 177,000.00 units sold 1,000.00 Cost of Goods Sold 48,000.00 52,800.00 72,000.00 124,200.00 Employee Salary 21,600.00 Rent expense 18,000.00 19,800.00 advertising expense 6,000.00 6,600.00 24,000.00 48,000.00 Sales 120,000.00 Total Costs P Cost of Goods Sold 48,000.00 48,000.00 Gross operating Profit 72,000.00 24,000.00 Fixed operating costs 24,000.00 72,000.00 EBIT 48,000.00 Sales 177,000.00 Total Cost Pe
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Total Cost Pe Cost of Goods Sold 52,800.00 52,800.00 Gross operating Profit 124,200.00 48,000.00 Fixed operating costs 48,000.00 100,800.00 EBIT 76,200.00 How much would they have to sell to make $50,000 EBIT. Fixed operating costs/total costs per unit = breakeven point units dollars break even year 1 = 333.33 *1000 = 333,333.33 break even year 2 = 476.19 *1000 = 476,190.48 Per Unit /1000 = 72 dollars per unit er Unit /1000 =100.80 dollars per unit...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern