Marketing homework 2 - Total Cost Pe Cost of Goods Sold 52,800.00 52,800.00 Gross operating Profit 124,200.00 48,000.00 Fixed operating costs

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Financial Planning and Breakeven Case Sales 120,000.00 177,000.00 units sold 1,000.00 Cost of Goods Sold 48,000.00 52,800.00 72,000.00 124,200.00 Employee Salary 21,600.00 Rent expense 18,000.00 19,800.00 advertising expense 6,000.00 6,600.00 24,000.00 48,000.00 Sales 120,000.00 Total Costs P Cost of Goods Sold 48,000.00 48,000.00 Gross operating Profit 72,000.00 24,000.00 Fixed operating costs 24,000.00 72,000.00 EBIT 48,000.00 Sales 177,000.00
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Total Cost Pe Cost of Goods Sold 52,800.00 52,800.00 Gross operating Profit 124,200.00 48,000.00 Fixed operating costs 48,000.00 100,800.00 EBIT 76,200.00 How much would they have to sell to make $50,000 EBIT. Fixed operating costs/total costs per unit = breakeven point units dollars break even year 1 = 333.33 *1000 = 333,333.33 break even year 2 = 476.19 *1000 = 476,190.48 Per Unit /1000 = 72 dollars per unit er Unit /1000 =100.80 dollars per unit...
View Full Document

This note was uploaded on 04/03/2008 for the course MAR 311 taught by Professor Yongliu during the Spring '08 term at University of Arizona- Tucson.

Page1 / 2

Marketing homework 2 - Total Cost Pe Cost of Goods Sold 52,800.00 52,800.00 Gross operating Profit 124,200.00 48,000.00 Fixed operating costs

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online