Basic Problem Solving Assigment 1.1 (1)

Basic Problem Solving Assigment 1.1 (1) - PierreWashington...

Info icon This preview shows pages 1–5. Sign up to view the full content.

Pierre Washington  11/7/2015 Operations ResearchOperatxcvfs Operations Reasearch A.1 Problems: 2, 8, 11, 18, 19, 22, 26, and 27 a. Fixed $60,000 VC 9*12000= $108,000 TC $168,000 Rev 25*12000 =$300,000 Profit $132,000 b. 25-9 = 16 60000/16 = 3750 Break Even Volume = 3750 3750/8000 = .468 The breakeven point is 47% of capacity 31-9 = 22 60000/22 = 2728. The breakeven volume would go from 3750 down to 2728
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

a. Fixed 27,000 8.95-3.75 = 5.2 27000/5.2 = 5192.3 VCost 3.75 Price 8.95 Break even volume is 5193 pizzas sold b. 5193/20 = 259.65 days to break even. c. 20*30= 600, 600*5.2=3120, 27000 – 3120 = 23880, 23880/4.2 = 5685.71, 5686/20=284.3 5686+600=6286, 285+30=315 The adjusted breakeven volume is 6286 Pizzas and it will take 315 days to reach the Break Even a. 60*21=1260, 260*.33 = 85.5 +55=$140.8, 60*.25= 15 +100= $115. The executive is the better plan b. 45/.33=136.36+1000 = 1136. At 1136 minutes the plans would be equal value.
Image of page 2
Image of page 3

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Image of page 4
Image of page 5
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: a. 18000-12000=6000, 350000/6000=58.33 College needs 59 students to break even in frst year. b. Fixed = 350,000 Vcost 12000*75 = 900,000 Revenue 18000*75 = 1,350,000 Proft = $100,000 c. Fixed = 350,000 Vcost 12000*35 = 420,000 Revenue 24000*35 = 840,000 Proft = $70,000 No it shouldn’t raise tuiTon the college would lose $30,000 in proft iF it increased to $24,000. a. 21,500/5=4,300, 1.35+15=16.35, 34-16.35 = 17.65, 4300/17.65 = 243.62, 244/12=20.33 21 delivery’s a month to break even. b. 17.65*21= $370.65 Proft per month a. 30-14 = 16, 500/16 = 31.25, Break Even Volume is 32 lawns mowed b. 3*6*8 = 144, 144*16=2304, 2304–500=1804, Kathleen can expect to make $1804 mowing lawns c. 4*6*8=192, 192*11= 2112, 2112-500 = $1612, No, she would lose $192 in proft iF she lowered her price...
View Full Document

  • Fall '08
  • Laurent,R
  • Mower, Main Belt asteroids, break even volume

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern