3.30 Accounting 211

3.30 Accounting 211 - Breakeven Point increases 667 units...

Info iconThis preview shows pages 1–7. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Accounting 211 Tuesday, March 30th, 1999 Announcements: no class on Thursday Lecture notes: Example:
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Net Sales 900,000 - VC - 630,000 CM 270,000 - FC - 300,000 Net Income - 30,000 Sales price per unit = $300 Units = net sales / price per unit = 900,000 / 300 = 3,000 Variable Cost per Unit
Background image of page 2
VC / units = 630,000 / 3,000 = $210 CM per Unit 300 - 210 = $90 CM Ratio CM / sales = 90 / 300 = 30% How many additional units need to be sold in order to break even? Change in CM seeking / CM per unit = 30,000 / 90 = 33 units What is the change in net income if sales increase by 500 units? Change in CM = 500 x 90 = $45,000 What happens to the breakeven point when: Fixed costs change: FC increase = BE increase, FC decrease = BE decrease Variable costs change: VC increase = BE increase, VC decrease = BE decrease Change in selling price: SP increase = BE decrease, SP decrease = BE increase Fixed Costs Increase $60,000 Net Income decreases $60,000
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 4
Background image of page 5

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 6
Background image of page 7
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Breakeven Point increases 667 units Sales Price Increases $15 per Unit Sales Price = $315 VC = 210 CM per Unit = 315 - 210 = 105 New Breakeven Point FC / CM per Unit = 360,000 / 105 = 3,429 Change = 96 Units Example: # Units Produced: 1000 1500 Utilities Cost 600 850 VC per Unit = change in cost / change in units produced = 250 / 500 = 0.5 VC = 1,000 x 0.5 = 500 FC = 600 - 500 = $100 Chapter 17 Example: 1998 est. overhead = 360,000 1998 est. machine hours = 30,000 Predetermined Overhead Rate 360,000 / 30,000 = $12 per machine hour Actual machine hours incurred in 1998 = 31,000 1998 applied Overhead 31,000 x 12 = 372,000 1998 Actual Overhead = 380,000 Underapplied Overhead = 380,000 - 372,000 = 8,000 Example: 1/1/98 12/31/98 AR 37,000 31,000 Inventory 29,000 41,000 AP 17,000 15,000 Equipment 100,000 112,000 AD--Equip. 15,000 18,000...
View Full Document

Page1 / 7

3.30 Accounting 211 - Breakeven Point increases 667 units...

This preview shows document pages 1 - 7. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online