{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

GNB_check_figures[1]

GNB_check_figures[1] - Check Figures for Problems and Cases...

Info icon This preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Check Figures for Problems and Cases Ray Garrison, Eric Noreen, and Peter Brewer Managerial Accounting, 12 th Edition Chapter 1 No check figures Chapter 2 Problem 2-14 Cost of shipping finished goods: variable, selling Problem 2-15 (1) Manufacturing overhead: $60 Problem 2-16 Rent on warehouse: fixed, period Problem 2-17 Plastic washers: variable, indirect Problem 2-18 (1) Total internal failure cost this year: $4,000,000 Problem 2-19 (1) Cost of goods manufactured: $290,000 Problem 2-20 No check figure Problem 2-21 Answering device: fixed, period Problem 2-22 No check figure Problem 2-23 (1) Total variable cost: $647,000 Problem 2-24 No check figure Problem 2-25 (1) Cost of goods manufactured: $450,000 Problem 2-26 No check figure Problem 2-27 (1) Direct labor: $65,000 Problem 2-28 Case 1, Goods available for sale: $24,000 Problem 2-29 (1) Cost of goods manufactured: $450,000 Case 2-30 (2) Cost of goods manufactured: $680,000 Case 2-31 Raw materials inventory: $70,000 Chapter 3 Problem 3-18 (3) Underapplied: £13,000; (4) Net operating income: £82,000 Problem 3-19 (3) Overapplied: $3,000; (4) Net operating income: $52,000 Problem 3-20 (3) Underapplied: $4,000; (4) Net operating income: $15,000 Problem 3-21 (3) Overapplied: $3,000; (4) Net operating income: $31,594 Problem 3-22 (3) Overhead applied: $32,000; (4) Total cost: $60,700 Problem 3-23 (1) Research:, $35 per hour; (3) Total cost: $4,060 Problem 3-24 (3) Overapplied: $3,000; (4) Net operating income: $40,400 Problem 3-25 (2) Total overhead: $3,980; (3) $312.40 per unit Problem 3-26 (2) Overhead applied in 2005: $1,500 Problem 3-27 (4) Cost of goods manufactured: $810,000; (7) Overapplied: $15,000 Problem 3-28 (2) Cost of goods manufactured: $342,000; (5) Direct materials: $20,000 Problem 3-29 (2) Underapplied: $270,000 Problem 3-30 (3) Cost of goods manufactured: $590,000; (6) $48.16 per unit Problem 3-31 (2) Overhead applied: $21,750 Case 3-32 (2) New approach: 88,000 units Case 3-33 No check figure Case 3-34 No check figure Chapter 4 Problem 4-19 Ending Work in Process: $63,200 Problem 4-20 Ending Work in Process: $64,000 Problem 4-21 (1) Conversion: 390,000 equivalent units; (3) Ending Work in Process: $45,000 Problem 4-22 (2) Materials: $0.90 per equivalent unit; (3) Ending Work in Process: $70,000 Problem 4-23 Cost to Outpatient Clinic: $60,000 Problem 4-24 (2) Conversion: 32,000 equivalent units Problem 4-25 (1) Materials: $1.40 per equivalent unit; Ending Work in Process: $84,000 Problem 4-26 (1) Conversion: $3.00 per equivalent unit
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Problem 4-27 (2) Manufacturing overhead: $7,000 debit balance Case 4-28 No check figure Case 4-29 (1) Materials: $0.31 per equivalent unit; Ending Work in Process: $6,400 Case 4-30 (1) Transferred in: $0.84 per equivalent unit; Ending Work in Process: $6,240 Case 3-31 (1) Overhead rate, Milling Department: $4.05 per machine-hour Chapter 5 Problem 5-14 (3) Total cost: $16,000 Problem 5-15 (2) Net operating income: $19,000
Image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern