{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

HW-MGT-212 - materials used in one pice of chocolate cost...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Weekly Homework STUDENT Name: Student ID: Course Code : MGT212 Due Date: 17 Feb,2015 Abeer (Business Women) has started her own company, Tasty Choco- lates, which manufactures for special occasions. Since she has just be- gun this operation, she rents the equipment from a local chocolates shops when necessary. The cost of using the equipment is $350. The
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: materials used in one pice of chocolate cost $8, and Abeer can sell these for $15 each. (a)If Abeer sells 20 pieces of chocolate, what will her total revenue be? What will her total variable cost be? (b) How many pice of chocolate must Abeer sell to break even? What is the total revenue for this...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}