Liderlerlik - Liderlerin Topluma Etkisi Liderler Toplumlar...

Info icon This preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

Liderlerin Topluma Etkisi, Liderler Toplumları Nasıl Etkiler Açıklayıp Örnek Veriniz o halkın büyü Liderler geniş halk kitlelerini peşlerinden sürükleyen, pek çok kişiye aynı anda etki edebilen kişilerdir. Bir toplumun lideri o toplumu karşısına alıp konuştuğunda o halkın büyük çoğunluğu bu liderin sözlerine gönülden inanır ve onun söylediklerini gerçekleştirmek için elinden geleni yapar. Türk toplumunun ve dünyanın gelmiş geçmiş en önemli önderlerinden bir tanesi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk, liderlik özelliği ve üstün komuta gücü sayesinde Türk devletinin yapısını ve çehresini kökten değişikliğe uğratmış ve bize Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan etmiştir. Önceleri daha eski ve modern olmayan, devletin işleyişinde aksamalara sebep olan birçok uygulamayı kaldırmış ve yerine modern bir ülke kurmayı başarabilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk bu yaptıklarında liderlik özelliği sayesinde halkı yanına alabilmiştir. Bir toplumun lideri o toplumun idolüdür. Bu nedenle ön tekerlek nereye giderse arka tekerlek de oraya gider misali halk o liderin peşinden yoluna devam eder. Devletlerin pek çok özelliğine liderler şekil verir. Ancak her toplumun başarılı bir lidere sahip olması da her zaman mümkün olmayabilir. Kaynak Linki : Bir Liderlerde olması gereken vasıflar nelerdir? Liderde güven: Lider önce kendine güvenmeli, sonrada bu vasfı dolayısıylada herkes ona güvenebilmelidir. Eğer bir liderin kendine güveni yoksa, kimsenin de ona güveni olmaz. Liderin Enerjisi: lider, beraber çalıştığı kişilerin isteklerini, hatta daha fazlasını yapmaya istekli olmalı vede yapmalıdır. Onlardan daha fazla çalışmak, düşünmek, tehlikeye göğüs germek, herkesten fazla yük yüklenmek zorundadır. Zamanını seçmek: lider, yeniliğe açık olmalı, eskimiş düşüncelere takılıp kalmadan onları bir kenara bırakıp, yeni fikir ve görüşlere açık olmalı, kendini sürekli yenilemelidir. Berraklık: lider hükmünü mantık çerçevesinde vermeli, kendi hükmi düşüncelerinin alternetiflerini tartmalı ve ondan sonra karar vermelidir. Düşüncelerini açık ve berrak şekilde ifade edebilmelidir. Cesaret: Lider, içinde taşımış olduğu cesareti yalnız kendine saklamamalı, bunu çevresine yaymalıdır. Örnek: Rahmetli İmamu Mehmet(Mehmet Bebek) amca, Karabörkde ilk elektriği ürettiğinde, ne bir diploması vardı, nede bu dalda almış olduğu bir belge. Bu işin uzmanı elektrik mühendisi gelip yapamam dediğinde, Mehmet amca “ben yaparım, sen bana maddi destek sağla” demiştir ve yüklendiği cesaretle ve kendine güvenenlerle beraber bu işin üstesinden gelmiştir.
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.
 • Spring '16
 • korhan

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern