VİZYON VE LİDERLİK adem yazır

VİZYON VE LİDERLİK adem yazır - VZYON VE LDERLK Adem...

Info icon This preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
VİZYON VE LİDERLİK Adem Yazir [email protected] 05 Ocak 2012, 13:33 Facebook'ta Paylaş Tweetle Google+ Paylaş LinkedIn'de Paylaş Yönetici, geleceği keşfeder. Lider ise geleceği yaratır. Bir zaman makinesinde kısa bir yolculukla başlayalım. Herkes kendi çalıştığı kurum veya kuruluş için; Kuruluşun amacı ne? Orada çalışmak nasıl bir Duygu? Ne yapıyorsunuz? Rolünüz ne? İş ortamı nasıl? İşe gitmeden çalışmak isterimsiniz? Çocuklar okula gidebiliyorlar mı? Savaşlar var mı? Kimileri aç gezerken, kimileri aşırı yemekten hastalanıyor mu? Depremler ve doğal afetler oluyor mu? Demek ki hayat devam ediyor. Yaratıcılığınızı ve hayal gücünüzü kullanarak, vizyon oluşturma sürecini başlatmış olduk. Aslında iş hayatında beynimizin mantıksal bölümünü kullanırız oysaki iyi bir vizyon için duygusal bölümü de kullanmalıyız.
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern