quiz 5 solution - Question 1 Accelerator, Inc. manufactures...

This preview shows page 1 - 4 out of 10 pages.

The preview shows page 2 - 4 out of 10 pages.
Question 1Accelerator, Inc. manufactures a fuel additive called surge. Surge sells for $44 percontainer and the company produces and sells 80,000 containers per month. The companyhas established the following standards for each container of surge produced:standard quantitystandard pricedirect materials8 gallons$2.00 per gallondirect labor1.25 hours$8.00 per hourThe following information is available for surge for the month of September:1.645,000 gallons of chemicals were purchased at a cost of $1,161,000. 600,000gallons were used in the production of surge during September.2.94,000 direct labor hours were worked during September at a cost of $759,520.Calculate thedirect labor rate variancefor September.xSR)x8)
Question 2Accelerator, Inc. manufactures a fuel additive called surge. Surge sells for $44 percontainer and the company produces and sells 80,000 containers per month. The companyhas established the following standards for each container of surge produced:standard quantitystandard pricedirect materials8 gallons$2.00 per gallondirect labor1.25 hours$8.00 per hourThe following information is available for surge for the month of September:1.645,000 gallons of chemicals were purchased at a cost of $1,161,000. 600,000gallons were used in the production of surge during September.2.94,000 direct labor hours were worked during September at a cost of $759,520.Calculate thedirect labor efficiency variancefor September.xSR)x8]
Question 3Accelerator, Inc. manufactures a fuel additive called surge. Surge sells for $44 percontainer and the company produces and sells 80,000 containers per month. The companyhas established the following standards for each container of surge produced:standard quantitystandard pricedirect materials8 gallons$2.00 per gallondirect labor1.25 hours$8.00 per hourThe following information is available for surge for the month of September:1.645,000 gallons of chemicals were purchased at a cost of $1,161,000. 600,000gallons were used in the production of surge during September.2.94,000 direct labor hours were worked during September at a cost of $759,520.Calculate thedirect material price variancefor September.xSP)x2)

Upload your study docs or become a

Course Hero member to access this document

Upload your study docs or become a

Course Hero member to access this document

End of preview. Want to read all 10 pages?

Upload your study docs or become a

Course Hero member to access this document

Term
Winter
Professor
MARCSMITH
Tags
Accounting, Quiz 5, ACCT 2300, Direct material price variance

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture