Chapter 1 Problem - Solutions

Chapter 1 Problem - Solutions - Chapter 1 Problems -...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Chapter 1 Problems - Solutions 1. Sugars Company makes candy. During the most recent accounting period Sugars paid $5,000 for raw materials, $6,000 for labor, and $3,000 for overhead costs that were incurred to make candy. Sugars started and completed 20,000 units of candy of which 16,000 were sold. How much product cost did the company incur during the year? Product Cost = Material + Labor + Manufacturing Overhead = $5,000 + $6,000 + $3,000 = $14,000 What is the cost per unit? Cost per Units = Total Product Cost / # of units completed = $14,000 / 20,000 = $0.70 How much expense did the company recognize on the income statement? COGS = Cost per unit * # of units sold = $0.70 * 16,000 = $11,200 2. Newman industries makes baby diapers. During the most recent accounting period, NI paid $90,000 for raw materials, $78,000 for labor, and $82,000 for overhead costs that were incurred to start and complete 125,000 boxes of diapers. G,S, & A expenses amounted to $120,000.
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This homework help was uploaded on 04/22/2008 for the course ACCT 2302 taught by Professor All during the Spring '08 term at Texas Tech.

Page1 / 3

Chapter 1 Problem - Solutions - Chapter 1 Problems -...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online