SIE hw1 - 1) Unit produced Selling price per unit direct...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
1) Unit produced 1000 2500 Selling price per unit $122.50 $115.45 direct labor per unit $28.75 $22.50 direct materials per unit $19.34 $16.75 manufacturing overhead variable per unit $10.75 $8.65 fixed $42,000.00 $54,000.00 selling, general and admin prices variable per unit $5.50 $4.75 fixed $30,000.00 $52,000.00 income statement for 1 year units produced 1000 2500 revenue $258,840.00 $526,250.00 COGS labor $28,750.00 $56,250.00 materials $19,340.00 $41,875.00 manufacturing overhead per unit $10,750.00 $21,625.00 s,g,a expenses per unit $5,500.00 $11,875.00 less: COGS $64,340.00 $131,625.00 gross profit $194,500.00 $394,625.00 operating expenses manufacturing overhead fixed $42,000.00 $54,000.00 s,g,a expenses fixed $30,000.00 $52,000.00 total operating expenses $72,000.00 $106,000.00 net income $122,500.00 $288,625.00 unit gross margin $122.50 $115.45 a) total manufacturing costs $52,750.00 $75,625.00 b) manufacturing costs per unit $42,010.75 $54,008.65 c) total variable costs $64,340.00
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 3

SIE hw1 - 1) Unit produced Selling price per unit direct...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online