Copy of Copy of managacc2

Copy of Copy of managacc2 - 1. (.50)R + (.35)2R=15,600...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Colin Beverstock Managerial Accounting Mona 24-Jan-07 2~B1 20-16=4=CM FC=5,000 5000/4=1,250units VC=16 40,000-30000=10,000 VC=30,000 8,000/10,000=.8(80%) sales FC=8,000 INC=2,000 30-14=16=CM FC=33,000 33,000+7,000=40,000 VC=14 40,000/16=2,500 TSU 50,000-20,000=30,000 VC=20,000 30,000-20,000=10,000 FC=20,000 INC=10,000 88,000+20,000=108,000 FC=80,000->88,000 108,000/16=6,750 VC=30->24 Profit=20,000 1 1 . SP=$20 2 . S=40,000 3. SP=30 4. S=50,000 5. SP=40
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
2~36 FC=15,600 VC=.75(straw)
Background image of page 2
Background image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: 1. (.50)R + (.35)2R=15,600 =.95(Rasp.) Sell 13,000 Rasp and 26,000 Staw. To B/E SP=1.10(Staw) =1.45(Rasp.) 2. .35R=15,600 2:1 Straw. To Rasp. Sell 44, 572 pints 3. .50s=15,600 Sell 31,200 pints 2~42 FC=7 Million 1,100,000 x 13=14,300,000 SP=13 14,300,000 x .3=4,290,000 NI=1,100,000 14,300,000-4,290,000=10,010,000 10,010,000+300,000=10,310,000 10,310,000-7,000,000=3,310,000 3,310,000 for advertising...
View Full Document

This note was uploaded on 04/22/2008 for the course HOSP 101 taught by Professor Straube during the Spring '08 term at Champlain.

Page1 / 3

Copy of Copy of managacc2 - 1. (.50)R + (.35)2R=15,600...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online