MULTIPLE_CHOICE_EXAMPLES_CHAPTER_9_Solutions

MULTIPLE_CHOICE_EXAMPLES_CHAPTER_9_Solutions -...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
MULTIPLE CHOICE EXAMPLES CHAPTER 9 34. Mcneeley Footwear Corporation’s flexible budget cost formula for supplies, a variable overhead cost, is $2.94 per unit of output. The company’s flexible budget performance report for last month showed a $4,998 favorable variance for supplies. During that month, 11,900 units were produced. Budgeted activity for the month had been 12,300 units. The actual costs incurred for indirect materials must have been closest to: A) $2.94 B) $2.03 C) $2.10 D) $2.52 Ans: D $2.94/unit * 11,900 actual units = $34,986 (Budgeted Cost) $34,986 - $4,998 favorable variance = $29,988 $29,988 / 11,900 units = $2.52 per unit *Note: the budgeted activity of 12,300 units is only used to calculate budgeted costs per unit. Therefore, it is not pertinent to this problem. Use the following information to answer 105-106 The Chuba Company uses a standard cost system in which manufacturing overhead is applied to units of product on the basis of standard direct labor-hours (DLHs). During December, the
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 3

MULTIPLE_CHOICE_EXAMPLES_CHAPTER_9_Solutions -...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online