ch 8 hw - Steve Avery February 2, 2006 Acc. 250b Chapter 8...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
February 2, 2006 Acc. 250b Chapter 8 Homework Problem 8-22: 1. POHR = 900,000/5,000 = $18/DLH Unit Product Costs: Deluxe Regular Direct Materials $40 $25 Direct Labor 14 7 Manuf. Overhead 2(18) = 36 18 Total $90 $50 2. Activity Cost Pools Total Cost Total Activity Activity Rate Purchasing $204,000 600 $340 /purchase order Processing 182,000 35,000 5.2 /machine hour Scrap/rework 379,000 2,000 189.5 /order Shipping 135,000 900 150 /shipment 3. Deluxe Activity Expected Activity Activity Rate Total Deluxe MOH Purchasing $200 340 $68,000 Processing 20,000 5.2 104,000 Scrap/rework 1,000 189.5 189,500 Shipping 250 150 37,500 Totals 399,000 Regular Activity Expected Activity Activity Rate Total Regular MOH Purchasing $400 340 $136,000 Processing 15,000 5.2 78,000 Scrap/rework 1,000 189.5 189,500 Shipping 650 150 97,500 Totals 501,000 a) Deluxe overhead cost per unit: 399,000/5,000 = 79.8/unit Regular overhead cost per unit: 501,000/40,000 = 12.525/unit b) Unit product cost = DM + DL +MOH
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 2

ch 8 hw - Steve Avery February 2, 2006 Acc. 250b Chapter 8...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online