ugba temp - eggs milk oil butter syrup getting to the...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Making Pancakes Input Cost pancake mix 2.59 eggs 1.99 butter 1 syrup 3 gas appliances (assume appliances are used on daily basis (product cost/large # of days) time (store + cook + clean) 8.00 (minimum wage) milk 2.5 extras: (blueberries + drinks) 5 Bette's Input Cost pancakes 5.5 gas 3 tax 0.08% of total tip 0.15% of total extra (drinks, etc…) 2 time driving there 8 time waiting for a table 8 time waiting for the food 8 parking 1 assumptions: If an activity happends on both sides (eating the pancakes), probably shouldn't include on  ime = 8.00 an hour value of time to me? Can be very sensitive (time spent with family vs. working may be wor Making pancakes pancake mix
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: eggs milk oil butter syrup getting to the grocery store time: worth 15 dollars Paper Suggestions Unit/Quantity # of Units NeededCost for batchnotes 1 box 0.2 0.52 appoximately 1/5 box needed for 12 pancakes 1 dozen 1 divided by 6 0.33 2 eggs 1 box 0.13 0.13 1/8 of a box 1 bottle 1 3 full bottle negligible 1 2 16 assume minimum wage for time 1 gallon 0.13 0.31 1 5 Unit/Quantity # of Units NeededCost for batchnotes per person 4 22 gallon 0.33 1 of total 2.4 of total 4.5 per drink 4 8 hour 0.33 2.67 20 minutes hour 0.33 2.67 20 minutes hour 0.5 4 30 minutes hour 2 2 expenses rth different)...
View Full Document

Page1 / 2

ugba temp - eggs milk oil butter syrup getting to the...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online