PPT6.ACE232.09 - = $159/$2.50 = $159/$3.00 = $159/$3.50...

Info iconThis preview shows pages 1–5. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
One Acre; One year INCOME EXPENSES Variable Costs Fixed Costs Cost of Production = $158.90/48 bu = $3.31/bu Selling Price = $3.00/bu Loss = $0.31/bu X 48 bu/acre = $14.88/acre BREAKEVEN YIELD = $158.90/$3.00 = 53 bu/acre
Background image of page 2
Breakeven Yield - Wheat Cost of Production = $159/acre
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 4
Background image of page 5
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: = $159/$2.50 = $159/$3.00 = $159/$3.50 Breakeven Yield = Cost of Production/Output Price • Breakeven Price - Wheat Cost of Production = $159/acre Breakeven Price = Total Cost/Expected Yield = 159/36 = 159/48 = 159/60...
View Full Document

This note was uploaded on 03/24/2009 for the course ACE 232 taught by Professor Stoddard during the Spring '08 term at University of Illinois, Urbana Champaign.

Page1 / 5

PPT6.ACE232.09 - = $159/$2.50 = $159/$3.00 = $159/$3.50...

This preview shows document pages 1 - 5. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online