BUAD 311 - Homework #2

BUAD 311 - Homework #2 - BUAD 311 HW#2(1a WIP = 1000...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: BUAD 311 HW #2 (1a) WIP = 1000 employees, TR = 125 employees TT = WIP/TR = 1000/125 = 8 months An agent works at the call center for 8 months on average (b) TT = 20 months, WIP = 1000 employees TR = WIP/TT = 1000/20 = 50 employees/month 125 – 50 = 75 employee difference => 75*2500 = $187,500 So, the hiring and training costs will decrease by $187,500 (2a) TT=3 weeks, TR=30000 claims/50 weeks = 600 claims/week WIP = TR * TT = 3 * 600 = 1800 = the average number of claims in the process (b) TR = 30,000*120% / 50 = 720 claims/week TT = 1800/720 = 2.5 weeks (3a) Total minutes to examine/week a doctor can work = 11*8*5*60 = 26,400 mins/week Week#1 demand Total = 250*30 + 150*40 +200*60 = 25,500 mins Utilization = 25,500/26400 = 96.6% Week#2 demand Total = 50*30 + 300*40 + 150*60 = 22,500 mins Utilization = 22,500/26,400 = 85.2% Week#3 demand Total = 100*30 + 150*40 +250*60 = 24,000 mins Utilization = 24,000/26,400 = 90.9% Week#4 demand Total = 500*30 + 300*40 + 150*60 = 36,00 mins Utilization = 100% (demand is higher than capacity) (b)...
View Full Document

This note was uploaded on 03/02/2008 for the course BUAD 311 taught by Professor Vaitsos during the Spring '07 term at USC.

Page1 / 3

BUAD 311 - Homework #2 - BUAD 311 HW#2(1a WIP = 1000...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online