HW8 S - Owlia, Arria Homework 8 Due: Oct 31 2007, midnight...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Owlia, Arria Homework 8 Due: Oct 31 2007, midnight Inst: Vandenbout 1 This print-out should have 33 questions. Multiple-choice questions may continue on the next column or page find all choices before answering. The due time is Central time. 001 (part 1 of 1) 10 points Divers know that the pressure exerted by the water increases about 100kPa with every 10.2m of depth. This means that at 10.2m below the surface, the pressure is 201kPa; at 20.4m below the surface, the pressure is 301kPa; and so forth. If the volume of a bal- loon is 3 . 5 L at STP and the temperature of the water remains the same, what is the vol- ume 43 . 86 m below the waters surface? Correct answer: 0 . 667867 L. Explanation: P 1 = 1 atm Depth = 43 . 86 m V 1 = 3 . 5 L V 2 = ? 101.325 kPa = 1 atm For P 2 : 10.2m 100kPa = 43 . 86 m x (10 . 2m)( x ) = (43 . 86 m)(100kPa) x = (43 . 86 m)(100kPa) 10.2m = 430 kPa P 2 = 101kPa + 430 kPa = 531 kPa 1atm 101.325kPa = 5 . 24056 atm Applying Boyles law, P 1 V 1 = P 2 V 2 V 2 = P 1 V 1 P 2 = (1 atm)(3 . 5 L) 5 . 24056 atm = 0 . 667867 L 002 (part 1 of 1) 10 points A gas is enclosed in a 10.0 L tank at 1200 mm Hg pressure. Which of the following is a reasonable value for the pressure when the gas is pumped into a 5.00 L vessel? 1. 24 mm Hg 2. 0.042 mm Hg 3. 600 mm Hg 4. 2400 mm Hg correct Explanation: V 1 = 10.0 L V 2 = 5.0 L P 1 = 1200 mm Hg Boyles law relates the volume and pressure of a sample of gas: P 1 V 1 = P 2 V 2 P 2 = P 1 V 1 V 2 = (1200 mm Hg)(10 . 0 L) 5 L = 2400 mm Hg 003 (part 1 of 1) 10 points At standard temperature, a gas has a volume of 347 mL. The temperature is then increased to 124 C, and the pressure is held constant. What is the new volume? Correct answer: 504 . 612 mL. Explanation: T 1 = 0 C + 273 = 273 K V 1 = 347 mL T 2 = 124 C + 273 = 397 K V 2 = ? V 1 T 1 = V 2 T 2 V 2 = V 1 T 2 T 1 = (347 mL)(397 K) 273 K = 504 . 612 mL 004 (part 1 of 1) 10 points A sample of gas in a closed container at a temperature of 86 C and a pressure of 6 atm is heated to 260 C. What pressure does the gas exert at the higher temperature? Correct answer: 8 . 90808 atm. Explanation: T 1 = 86 C + 273 = 359 K P 1 = 6 atm T 2 = 260 C + 273 = 533 K P 2 = ? Applying the Gay-Lussac law, P 1 T 1 = P 2 T 2 P 2 = P 1 T 2 T 1 = (6 atm)(533 K) 359 K = 8 . 90808 atm Owlia, Arria Homework 8 Due: Oct 31 2007, midnight Inst: Vandenbout 2 005 (part 1 of 1) 10 points A gas at 1 . 94 10 6 Pa and 28 C occu- pies a volume of 432 cm 3 . At what tem- perature would the gas occupy 557 cm 3 at 3 . 27 10 6 Pa? Correct answer: 381 . 16 C. Explanation: P 1 = 1 . 94 10 6 Pa P 2 = 3 . 27 10 6 Pa V 1 = 432 cm 3 T 1 = 28 C + 273 = 301 K V 2 = 557 cm 3 T 2 = ?...
View Full Document

Page1 / 9

HW8 S - Owlia, Arria Homework 8 Due: Oct 31 2007, midnight...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online