Examples_with_Solutions

Examples_with_Solutions - Examples with Solutions 1. Invest...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Examples with Solutions 1. Invest $2,000 now at 6%. Compound annually. How much will you have in two years? N=2, Compounding Rate (IR) = 6%, use Table 1 Factor = 1.1236 Future Value = 2,000 * 1.1236 = $2,247 2. Invest $5,000 now at 8%. Compound annually. How much will you have in five years? N=2, IR=8%, use Table 1 => Factor = 1.4693 Future Value = 1.4693 * 5,000 = $7,347 3. Your brother buys your used car and offers you three different payment plans: a. $900 now to settle the debt b. $250 now and $100/qtr for the next 10 qtrs. c. $500 now and $600 in one year. Assume your investment opportunity cost is 8% compounded quarterly. Which option will you select? What if your opportunity cost is 12%? Solution for 8%: Calculate the present value of each alternative: a. PV = $900 b. want to solve for present value of ordinary annuity (Table IV) N=10, IR=8%/4 = 2% => Factor = 8.9826 PV of payment stream = 100 * 8.9826 = $898 PV of Alternative B = 898 + 250 = $1,148 c. want to solve for present value of a single sum (Table II) N=4, IR=2% => Factor = 0.9238 PV of payment due in one year = 600 * 0.9238 = $554 PV of Alternative C = 554 + 500 = $1,054 1 Choice is b. 4. You want to buy a new recordable DVD player. The store gives you three different payment options: a. $600 cash now b. $35/month for 20 months c. $100 down and $40/month for 15 months The interest rate the store charges is 24% and is compounded monthly. Which alternative will you choose? Solution: Calculate the present value of each alternative: a. $600 b. Want PV of ordinary annuity => use Table IV...
View Full Document

This note was uploaded on 05/06/2008 for the course MILS 4000 taught by Professor Unk during the Spring '05 term at LSU.

Page1 / 5

Examples_with_Solutions - Examples with Solutions 1. Invest...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online