Case 1 - 1.03*$0.002/lb= $0.00206/lb (total cost plus 3%...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Cost/lb from Philippines to US 50 lbs./box 40 boxes/pallet 20 pallet/container Therefore, 50*40=2,000lbs./pallet*20 =40,000 lbs./container 50lbs./box*40 boxes/pallet= 2000 lbs./pallet 2. $2,500 per container/(40,000 lbs. per container)=$0.0625/lb. for freight cost Total cost from Philippines to US=$0.29/lbs+$0.0625/lb.=$0.3525 With US import duties=1.15*$0.3525 =$0.40/lb 3. $250/container/(40,000 lbs/container)= $0.00625/lb. for local storage cost $6.50/pallet/(2,000 lbs./pallet ) = $0.00325/lb for public warehouse $6.25/pallet/(2,000 lbs./pallet)= $0.003125/lb for in/out cost Total cost from port to warehouse=$0.00625+$0.00325+$0.003125 =$0.0126/lb Plus inventory carrying cost=1.24*$0.0126/lb= $0.0157/lb. 4. $175/container/(40,000 lbs./container)= $0.004375/lb. for moving from warehouse $4/pallet/(2000 lbs./pallet)= $0.002/lb for incoming receiving
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: 1.03*$0.002/lb= $0.00206/lb (total cost plus 3% loss) 1.17*$0.00206/lb= $0.00241/lb (Total cost plus overhead cost) 5. Total Cost for entire process=$0.40/lb+$$0.0157/lb+$0.00241/lb= $0.42/lb. Addition Cost: $25,000/incident for undetected spoilage 2% volume loss from production 6. In order to keep the entire process in a standard form and within budget. It keeps the cost at a certain level and can open the possibilities of reducing cost. 7. Alternatives would include using cheaper packaging, being able to detect spoilage before it happens. Also being able to move shipments from warehouse into production quickly to save money on inventory carrying cost and thereby reducing the in and out fee from the warehouse. Larger container should be purchased to reduce the number of trips across the ocean....
View Full Document

This note was uploaded on 05/23/2008 for the course SCM 406W taught by Professor Dawnrussell during the Fall '08 term at Pennsylvania State University, University Park.

Page1 / 2

Case 1 - 1.03*$0.002/lb= $0.00206/lb (total cost plus 3%...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online