Test 1 Version 1 Solutions

Test 1 Version 1 Solutions - IE 280 Spring 2008 lg “lg...

Info icon This preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: IE 280 Spring 2008 lg “lg lOWl‘x / Name SQ] HQ Test 1 Version 1 Complete this exam. You may have one 8.5” x 11” page of notes but no calculator. Turn your cell phone and/or other electronic communications devices off. 1. Solve the following LP using the graphical method. You must Show your work in order to get credit. Don’t forget to show and label all extreme points. (25pm) min 2 = 3x, +6x2 s.t. 2x1 +9x2 S 12 3x1+2x2 S 9 x1 —x2 $1 x1,x2 20 30 How many optimal solutions are there? (circle ONE) NONE. MORE THAN ONE If there is one or more than one optimal solution, report at least one of them here. At an optimal solution, x] = O 2. The Whitt Window Company is a company with only three employees. This company only makes two types of windows: a wood-framed window and an aluminum-framed window. Each wood-framed window sold results in $60 profit and each aluminum-framed window sold results in $30 profit. Doug makes the wood frames and can make 6 per day. Linda makes the aluminum frames and can make 4 per day. Bob forms and cuts the glass and can produce 48 square feet of glass per day. Each wood-framed window uses 6 square feet of glass and each aluminum-framed window uses 8 square feet of glass. Formulate a linear program to determine how Whitt Window Company should maximize its profit. prts) DO NOT SOLVE THE RESULTING LP! ! l! (10 3. A hardware store packages handyman bags of screws, bolts, nuts and washers. Screws come in 100 lb. boxes which cost $110 each. Bolts come in 100 lb. boxes which cost $150 each. Nuts come in 80 lb. boxes which cost $70 each. Washers come in 30 1b. boxes which cost $20. The handyman packages must weigh at least one pound each and must include, by weight, at least 10% screws and 25% bolts, and at most 15% nuts and 10% washers. Formulate an LP to help the store package their handyman bags, assuming all bags are the same. WWO [118*It5b439‘n1‘gw wfiflufimusf‘ sflL 31—194 ntw 21 {acad- lb 2 . ha a 0.1%“ WWW) W f 0.!OCSfilg fl+W) ...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern