{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

RWJ HW C3 - 2 We need to find net income first So Profit...

Info icon This preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
1f6626a602a6127228327c9393bc2ed1e8e70ecc.doc 2. We need to find net income first. So: Profit margin = Net income / Sales Net income = Sales(Profit margin) Net income = ($28,000,000)(0.08) = $1,920,000 ROA = Net income / TA = $1,920,000 / $18,000,000 = .1067 or 10.67% B-18 SOLUTIONS To find ROE, we need to find total equity. TL & OE = TD + TE TE = TL & OE – TD TE = $18,000,000 – 7,000,000 = $11,000,000 ROE = Net income / TE = $1,920,000 / $11,000,000 = .1745 or 17.45% 6. Net income = Addition to RE + Dividends = $350,000 + 160,000 = $510,000 Earnings per share = NI / Shares = $510,000 / 210,000 = $2.43 per share Dividends per share = Dividends / Shares = $160,000 / 210,000 = $0.76 per share Book value per share = TE / Shares = $4,100,000 / 210,000 = $19.52 per share Market-to-book ratio = Share price / BVPS = $58 / $19.52 = 2.97 times P/E ratio = Share price / EPS = $58 / $2.43 = 23.88 times Sales per share = Sales / Shares = $3,900,000 / 210,000 = $18.57 P/S ratio = Share price / Sales per share = $58 / $18.57 = 3.12 times 10. Payables turnover = COGS / Accounts payable Payables turnover = $21,587 / $5,832 = 3.70 times Days’ sales in payables = 365 days / Payables turnover Days’ sales in payables = 365 / 3.70 = 98.61 days The company left its bills to suppliers outstanding for 98.61 days on average. A large value for this
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern