final-20161-TURK-101-4-21501826

final-20161-TURK-101-4-21501826 - Sessiz lklar Solomon...

This preview shows page 1 out of 1 page.

Sessiz Çığlıklar Solomon Northup isimli yazar “12 Yıllık E s aret” adlı kitabında yaşadığı korkunç kölelik yıllarını anlatıyor. Şimdiki zamanda sadece bir hikâye olarak kalan bu 12 yıl insanı hayrete düşürmeye yetiyor. İnsanın , para için ne kadar cani varlıklar olabileceğini gözler önüne seren bu eser, kendi dünya sevgimi sorgulamama sebep olmasıyla hayatıma yeni bakış açıları kazanmama da sebep oldu. Kitabın yazarı ve kahramanı olan Solomon on dokuzuncu yüzyılın ortalarında yaşayan bir siyahi müzisyendir. Y abancı ve sanatçı görünümlü iki adam Solomon’u iş yapma bahanesiyle kandırıp Amerika’ya götürürler ve köle olarak satarlar. Şeker üretmek için köleleri çalıştıran zengin işadamları diğer insanların hayatlarını aynı Solomon’unki gibi hiçe sayarak mahvederler. Günümüzde köleliğin kalmadığı düşünülse de aslında hâlâ daha böyle caniler yüzünden her yıl on binlerce çocuk kayıplara karışıyor fakat
Image of page 1

{[ snackBarMessage ]}

Get FREE access by uploading your study materials

Upload your study materials now and get free access to over 25 million documents.

Upload now for FREE access Or pay now for instant access
Christopher Reinemann
"Before using Course Hero my grade was at 78%. By the end of the semester my grade was at 90%. I could not have done it without all the class material I found."
— Christopher R., University of Rhode Island '15, Course Hero Intern

Ask a question for free

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern