final-20161-TURK-101-4-21402366

final-20161-TURK-101-4-21402366 - NEDEN BU IRKILIK Dnn ki...

This preview shows page 1 out of 1 page.

NEDEN BU IRKÇILIK? Düşünün ki bir gün gözlerinizi açtığınızda artık son derece konforlu yatağınızda uyanmadığınızı veya kahvaltı için koşturan çocuklarınızın çevrenizde olmadığını, onun yerine 4- 5 saatlik uykuyla tekrar ve tekrar işe köle olarak tarlalarda çalışacağınızı ve yanı başınızda yardıma gerçekten muhtaç diğer kölelerin olduğunu… Ne yapardınız? Eminim ki normal bir insan bu duruma çok fazla katlanamaz hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak. Ama yazar ve kitabın ana karakteri olan Solomon Northup köleliğe tam 12 yıl dayandığını ve sesini duyurmayı en sonunda başarabildiğini gördüm. Okuduğum 12 Yıllık Esaret kitabı bana yalnızca Solomon’un çektiklerini değil aynı zamanda insanların ırkçılıkla nasıl hayatlarını devam ettirdiğini gösterdi. Yıllardan beri süre gelen siyah beyaz so runun un çözülmesi çok yakın değil mi (!) İnsanların günümüzde bile siyahi insanlara korkarak yaklaşması, metroda yanlarına oturmaya çekinmesi ve hatta onları toplumda saygın bir yere koyamamasına anlam veremiyorum.
Image of page 1

You've reached the end of your free preview.

Want to read the whole page?

{[ snackBarMessage ]}

Get FREE access by uploading your study materials

Upload your study materials now and get free access to over 25 million documents.

Upload now for FREE access Or pay now for instant access
Christopher Reinemann
"Before using Course Hero my grade was at 78%. By the end of the semester my grade was at 90%. I could not have done it without all the class material I found."
— Christopher R., University of Rhode Island '15, Course Hero Intern

Ask a question for free

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern