final-20161-TURK-101-2-21602593

final-20161-TURK-101-2-21602593 - Anda nal Irkln Sona...

This preview shows page 1 - 2 out of 3 pages.

Andaç Ünal Irkçılığın Sona Erecek Olması Bir Rüya mı? Irkçılık son yıllarda gerek dünyada gerek Türkiye’de hararetli bir tartışma konusu. Aslında ırkçılık belki de insanların varoluşu kadar eski bir düşünce eğilimi. Zamanla insanların çağdaşlaşmasıyla, hümanist düşüncelerin gelişmesiyle günümüzde daha çok eleştirilen ve geri kafalılıkla özdeşleştirilen bir görüş haline gelmiş. Pek çok aydının üstünde düşündüğü ve eleştiren eserler yarattığı bu konuyu anlatan bir eser de birinci elden, Solomon Northup’tan geliyor. Solomon Northup 19.yy’da Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamış özgür siyahi bir vatandaş. Özgür kelimesine dikkat çekmek istiyorum çünkü o zamanlar siyahi insanların özgür olması Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan çoğu beyaz insanın(!) şaşıracağı bir durum. Nitekim Solomon’un özgürlüğü de uzun sürmüyor. Mutlu bir yaşamı ve ailesi olan Solomon bir gün köle tacirleri tarafından kaçırılıp güneyli zengin bir iş adamına satılıyor. Solomon on iki yıl boyunca esir tutuluyor ve köle olarak çalıştırılıyor.
Image of page 1

Want to read all 3 pages?

Image of page 2

Want to read all 3 pages?

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 3 pages?

{[ snackBarMessage ]}

Get FREE access by uploading your study materials

Upload your study materials now and get free access to over 25 million documents.

Upload now for FREE access Or pay now for instant access
Christopher Reinemann
"Before using Course Hero my grade was at 78%. By the end of the semester my grade was at 90%. I could not have done it without all the class material I found."
— Christopher R., University of Rhode Island '15, Course Hero Intern

Ask a question for free

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern