final-20161-TURK-101-4-21603405

final-20161-TURK-101-4-21603405 - Onat Uzald ASLINDA ZGR...

This preview shows page 1 - 2 out of 2 pages.

Onat Uzaldı ASLINDA ÖZGÜR MÜYÜZ? Fakültede ikinci senesinin ortalarında olan bir hukuk öğrencisi olarak özgürlük ve eşitlik gibi kavramlar hayatımda büyük yer tutuyor. Bu kavramlar aldığım eğitimin özünde var oldukları için her geçen gün her türlü biçimde karşıma çıkıyorlar. Sokağa çıkıp herhangi bir insana hayatta insanlar için nelerin çok büyük önem taşıdığını sorsanız, sorulan insanların büyük bir çoğunluğunun cevapları arasında özgürlük veya eşitlik kavramlarını görürsünüz. Gerçekten de bu ikisi öyle iki kavram ki geçenlerde okuduğum Solomon Northup’un 12 Yıllık Esaret adlı romanında bunların hayatımızdaki önemlerini daha iyi anladım. Yazar ile başkarakterin aynı kişi olduğu, yani bir otobiyografi özelliği gösteren romanda 1840lı yıllarda yaşamını özgür bir siyahi olarak geçiren fakat sonradan özgürlüğünü kaybedip köle olan Solomon Northup’ın hayat hikâyesi anlatılıyor. Özgürlük ve eşitlik kavramları günümüzde birçok açıdan değerlendirilmeye ve farklı anlamlar yüklenilmeye açık. Özgürlük devlete karşı özgür olma, toplumu oluşturan bireylere
Image of page 1
Image of page 2

Want to read both pages?

You've reached the end of your free preview.

Want to read both pages?

{[ snackBarMessage ]}

Get FREE access by uploading your study materials

Upload your study materials now and get free access to over 25 million documents.

Upload now for FREE access Or pay now for instant access
Christopher Reinemann
"Before using Course Hero my grade was at 78%. By the end of the semester my grade was at 90%. I could not have done it without all the class material I found."
— Christopher R., University of Rhode Island '15, Course Hero Intern

Ask a question for free

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern