final-20161-TURK-101-5-21501606

final-20161-TURK-101-5-21501606 - Ece Kavukcu Modern...

This preview shows page 1 - 2 out of 3 pages.

Ece Kavukcu Modern Tutsaklık Özgür kalabilmek ne kadar mümkün? Ya da mümkün mü özgürlük, yaygınken bu kadar kölelik? Eski zamanlardaki kölelik sistemi kadar fena değil modern çağın sinsi kölelik sistemi; değişen kafalar, yaşamlar, sistemler ve insanlar sayesinde. Açık açık bileklerinden zincire vurmak bir insanı kolay değil o kadar ya da para ile satın almak bir bireyin yaşamını. Fakat sizce de çok tanıdık değil mi mecazi olarak, bir insanı ''satın almak'' kavramı? Başka şekillerde satın alıyorlar insanların yaşama hakkını artık; daha sinsice, usulca ve daha az gaddarca hallediyorlar bu işi. Esaret sınır değiştirdi böylece modern çağda, kölelik biçim değiştirdi. Modern kölelik; paranın, gücün, güzelliğin çekim gücüne aldı insanları. Düşünceler, duygular, insanlar, toplumlar ve devletler hep başkalarının hep en güçlünün esiri artık. Peki, neden? Nasıl bu hale gelindi? Fark etmeden nasıl birer kölesi olup çıktık kendimizin, başkalarının, gücün. Kölelik neden bu kadar yaygın hayatlarımızda? Çünkü insanoğlunun yaradılışı çok müsait esirliğe. Doğamız gereği alışkanlıkların esiriyiz hepimiz, toplumların esiriyiz. Mesela Osmanlı’daki ahlaki etikler, şimdiki Türkiye’de özgürlüğün sınırlarını belirliyo r hala. Ya da
Image of page 1

Subscribe to view the full document.

Image of page 2

{[ snackBarMessage ]}

Get FREE access by uploading your study materials

Upload your study materials now and get free access to over 25 million documents.

Upload now for FREE access Or pay now for instant access
Christopher Reinemann
"Before using Course Hero my grade was at 78%. By the end of the semester my grade was at 90%. I could not have done it without all the class material I found."
— Christopher R., University of Rhode Island '15, Course Hero Intern

Ask a question for free

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern