final-20161-TURK-101-4-21603441

final-20161-TURK-101-4-21603441 - ETSZLK Bu yazmda Solomon...

This preview shows page 1 out of 1 page.

EŞİTSİZLİK Bu yazımda Solomon Northup’ın geçirdiği 12 yıllık serüveni anlatan 12 Yıllık Esaret (İstanbul, Zodyak Yayınları, 2014) romanından bahsetmek istiyorum. Aslında romanın üstünden, insanların eşitliğinden bahsedeceğim demek daha doğru olur. Kitapta 19. yüzyılın ortalarında geçen bir hayat hikayesinden bahsediyor. O dönemlerde insanların özellikle de siyahi insanların köle olmaları Amerika Birleşmiş Devletleri’nde yasalarla korunuyor. Bu demek değil ki her siyahi köle oluyor ancak büyük çoğunluk derilerinin rengi yüzünden maalesef ki özgürlüğü hiçbir zaman tadamıyor bile. Ancak bir şekilde özgürlüğü ‘sahipler’ tarafından serbest bırakılmış olan zenciler özgür olup beyazlar arasına karışabiliyor ve normal insanlar gibi hayatlarını idame ettirebiliyorlar. Kitapta da özgür bir insan olan Solomon Northup bir şekilde oyuna getirilip sonrasında insan pazarında bir köle olarak satılmaya başlıyor, uzun yıllarını köle olarak geçirmesine rağmen; en sonunda tekrar özgürlüğüne kavuşuyor.
Image of page 1

{[ snackBarMessage ]}

Get FREE access by uploading your study materials

Upload your study materials now and get free access to over 25 million documents.

Upload now for FREE access Or pay now for instant access
Christopher Reinemann
"Before using Course Hero my grade was at 78%. By the end of the semester my grade was at 90%. I could not have done it without all the class material I found."
— Christopher R., University of Rhode Island '15, Course Hero Intern

Ask a question for free

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern