final-20161-TURK-101-6-21601546

final-20161-TURK-101-6-21601546 - ZGR BR KLE On ki Yllk...

This preview shows page 1 - 2 out of 2 pages.

ÖZGÜR BİR KÖLE On İki Yıllık Esaret kitabında bir müzisyenin, Solomon’un, sırf siyahî olmasından dolayı köle olarak satılması anlatılıyor. Solomon başlarda ısrarla özgür biri olduğunu iddia ederken daha sonra köle kimliğini kabul ediyor ve bence kitabın e n çarpıcı kısmı bu . On İki Yıllık Esaret’te beni en çok etkileyen söz sanırım ‘’Ben hayatta kalmak istemiyorum, ben yaşamak istiyorum.’’ sözüydü. Sözlükte kelime anlamı olarak yaşamak ve hayatta kalmak belki aynı anlama gelebilir ancak uzun veya derin düşündüğümüzde bu iki kelimenin hiç de eş anlamlı olmadığını görebiliriz. ‘’Hayatta kalmak’’ denince aklıma sadece kalbimizin atmaya devam ettiği ve nefes alıp verdiğimiz durum geliyor. Sadece yaşamsal basit fonksiyonlarımız işlese de içimizde, düşüncelerimizde her şey oluyor olabilir. Baygın veya komada olabiliriz veya bilincimiz kapalı olabilir. Ama monitördeki EKG çizgisi dümdüz olmadığı sürece hayatta kalmış sayılırız.
Image of page 1

Subscribe to view the full document.

Image of page 2

{[ snackBarMessage ]}

Get FREE access by uploading your study materials

Upload your study materials now and get free access to over 25 million documents.

Upload now for FREE access Or pay now for instant access
Christopher Reinemann
"Before using Course Hero my grade was at 78%. By the end of the semester my grade was at 90%. I could not have done it without all the class material I found."
— Christopher R., University of Rhode Island '15, Course Hero Intern

Ask a question for free

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern