Tambela Vaughn_ECO-610-X2269 Fiscal & Monetary Policies 15TW2_Module 4_Short Paper

Tambela Vaughn_ECO-610-X2269 Fiscal & Monetary Policies 15TW2_Module 4_Short Paper

Info icon This preview shows pages 1–4. Sign up to view the full content.

In the Module lecture, the provided example used an increase in government spending by 50 in response to high unemployment. What happens if the government chose to reduce government spending by that same amount? If spending decreased from 200 to 150; rather than increasing from 200 to 250, everything else being equal, then the result would be that the IS curve would shift towards the left. Thus, substituting 150 into the equation will produce the algebraic results of the government reducing spending by 50 to 150: Y = C + I + G’ + NX Where C = 100 + 0.9(1-t) Y; I = 200 – 500R; NX = 100 - 0.12Y – 500R; the tax rate, t = 0.2 Thus the equation is: Y = 100 + 0.9(1-0.2) Y + 200 – 500R + 150 + 100 − 0.12Y – 500R Y = 100 + 0.9(0.8) Y + 200 – 500R + 150 + 100 – 0.12Y – 500R Y = 100 + 0.72Y + 200 – 500R + 150 + 100 – 0.12Y − 500R* *[Please Note: (100 + 200 + 150 + 100 = 550); (0.72Y – 0.12Y = 0.6Y); (−500R −500R = −1,000R)] Y = 550 + 0.6Y – 1,000R 1Y – 0.6Y = 550 – 1,000R* * [Please Note: (1Y – 0.6Y = 0.4Y)]
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

0.4Y = 550 – 1,000R* * (Please Note: 0.4/0.4 = 1; 550/0.4 = 1375; 1,000/0.4 = 2,500) Y’ = 1,375 – 2,500R To find the new level of GDP (Y) and the new interest rate, we set IS’ = LM, and solve for the interest rate as before: 1,375 – 2,500R = 1,000 + 2,500R (2,500 + 2,500 = 5,000; 1,375 – 1,000 = 375) 5000R = 375 R’ = 375/5,000 = 0.075 = 7.5% To solve for Y’ we plug R’ (7.5%) into Y’ = 1375 – 2500R: Y’ = 1,375 – 2,500(0.075) Y’ = 1,375 – 187.5 Y’ = $1,187.5 When the R’ value of 0.075 is inputted into the LM equation: Y’ = 1,000 + 2,500(0.075) Y’ = 1,000 + 187.5 Y’ = $1,187.5 As stated earlier, the IS curve will shift towards the left because ∆G equals −50 which causes a ∆Y equal to −$62.50 (Y’ – Y = $1,187.5 − $1,250 = −$62.50). The interest rate also
Image of page 2
decreases by 2.5%, going from 10% to 7.5%. This will ultimately lead to an increase in private spending through investment due to the lower interest rate.
Image of page 3

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Image of page 4
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern