B PLANI YAPMAK SİZE ZARAR VERİR !!.docx

B PLANI YAPMAK SİZE ZARAR VERİR !!.docx - Aratrma...

Info icon This preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

Araştırma: Wisconsin School of Business’dan Jihae Shin ve Wharton’dan Katherine Mikman, 160 üniversite öğrencisini karışık cümleleri düzenlemekle görevlendirdi ve iyi performans gösterenlere çikolata hediye etme sözü verdi. Düzenlenecek metin verilmeden önce katılımcıların yarısına eğer başarısız olurlarsa çikolata yiyebilmek için kampüste atıştırmalık alabilecekleri alternatifleri de değerlendirmeleri gerektiği söylendi. Bir B planı düşünmeleri istenen katılımcılar, bu istekte bulunulmayanlara kıyasla, dikkate değer oranda daha az cümle çözümleyebildi. Soru: Eğer hedefimize ulaşamazsak ne yapmamız gerektiği hakkında düşünmek, başarı olasılığımızı azaltıyor mu? B planı geri mi tepiyor? Shin: Bizim hipotezimiz de buydu ve sadece bu çalışma değil benzer yaklaşımı esas alan, zaman ve para gibi farklı ödüller sunan müteakip deneyler de bu hipotezi doğruladı. Bir hedefe ulaşmak şansa değil çalışmaya bağlıysa, bir B planı yapmanın bu hedefe ulaşma arzumuzu azalttığını düşünüyoruz. Yaptığımız bir üçüncü çalışmada katılımcılara 1 dolarlık ödülü ne kadar istediğini sorduk ve aynı sonucu gördük. Bir B planı yapmasını istediğimiz katılımcılar bu nakit parayı diğerlerinden daha az arzuladı. Çalışma sırasında beyinlerinde meydana gelen bu değişimin
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.
 • Fall '13

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern