hw5.docx - Problem 8.1 The labor cost per unit of each...

This preview shows page 1 - 2 out of 4 pages.

Problem 8.1 The labor cost per unit of each alternative: Myanmar: 6 3 40 = $ 0.45 per unit Rural China: 10 2 45 = $ 0.44 per unit Billings: ( 2 60 )/ 100 = $ 1.2 per unit Rural China has the lowest labor cost per unit, so rural China is the most economical to produce the item. Problem 8.2 The labor plus transportation cost per unit of each alternative: Myanmar: 0.45 + 1.5 = $ 1.95 per unit Rural China: 0.44 + 1 = $ 1.44 per unit
Image of page 1

Subscribe to view the full document.

Billings: 1.2 + 0.25 = $ 1.45 per unit Rural China has the lowest labor plus transportation cost per unit, so rural China is the most favorable location to produce the item. Problem 8.9 a) AKRON site rating calculation demonstration: 0.15*90+0.1*95+0.3*80+0.15*60+0.2*90+0.1*75=81.5 The composite rating for each location can be calculated in Excel as the follow: weight AKRON BILOXI CARTHAG E DENVE R 0.15 90 80 90 80 0.1 95 75 65 85 0.3 80 85 95 85 0.15 60 80 90 70 0.2 90 75 85 60 0.1 75 80 85 75 81.5 80 87.5 76 b) CARTHAGE has the highest rating overall, so CARTHAGE site should be chosen. c) If the labor cost weights 0.3 and the operating cost weights 0.1, the new composite rating is as follow: weight AKRON BILOXI
Image of page 2
You've reached the end of this preview.
  • Spring '14
  • FredPhillips

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern