Activity 5.4.docx - Answer the following 1 Calculating...

Info icon This preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

Answer the following: 1. Calculating Future Value. You can purchase a service contract for all of your major appliances for $180 a year. If the appliances are expected to last for 10 years and you earn 5 percent on your savings, what would be the future value of the amount you will pay for the service contract? 180 ( 1 + . 05 ) 10 1 .05 Future value of a series of payments = 2,264.02 or an average of $226.40 per year 2. Calculating the Cost of Credit. John Walters is comparing the cost of credit to the cash price of an item. If John makes an $80 down payment and pays $34 a month for 24 months, how much more will that amount be than the cash price of $695? 80 + 34(24)= $896 896 – 695 = $201 more than cash purchase 3. Computing Unit Prices. Calculate the unit price of each of the following items: Item Price Size Unit Price Motor oil $1.95 2.5 quarts 78 cents/quart (1.95/2.5) Cereal 2.17 15 ounces 14.46 cents/ounce (2.17/15) Canned fruit 0.89 13 ounces 6.85 cents/ounce (.89/ 13) Facial tissue 2.25 300 tissues 75 cents/100 tissues (2.25/3) Shampoo 3.96 17 ounces 23.29 cents/ounce (3.96/17) 4. Comparing Automobile Purchases. Based on financial and opportunity costs, which of
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern