math word problems 3rd Gr.pdf

math word problems 3rd Gr.pdf - 3rd Grade Math Problems...

Info icon This preview shows pages 1–7. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
3rd Grade Math Problems q Number Sense q Measurement q Geometry q Algebraic Sense q Probability q Logic q Problem solving strategies __________________________ ALL of your answers in this math packet require you to write to help explain your best thinking using words, numbers, or pictures. Math Practice Problems from Port Angeles School website
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Third Grade Number Sense 3N-39 Jill bought 2 packages of crayons for 59 cents each. She also bought one pack- age of crayons for 45 cents. How much did Jill spend? 3N-38 Joe collects coins. He has 84 coins in his collection. There are 14 dimes and 30 quarters. The rest are pennies. How many pennies? 3N-37 Three friends shared a pizza. Tim ate 2/6 of the pizza. Kate ate 3/6. How much pizza is left?
Image of page 2
3N-36 Pam’s car holds 10 gallons of gasoline. After filling the tank, she drove to the beach. She had used 8.6 gallons. How many gallons are left in her gas tank? 3N-35 Ed and Jason are hiking 1 mile to a wa- terfall. They walk .5 miles to a bridge. Then they walk .3 miles to a river. How much farther do they have to walk to the waterfall? 3N-34 Ruth, Roz, and Gladys bought two boxes of golf balls. Each box contains five sleeves of three balls in each. How many golf balls will each person get?
Image of page 3

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon