study material chp 9

Study material chp 9 - Ch9 Review Questions 1 Jarvis Golf Company sells a special putter for $20 each In March it sold 28,000 putters while

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Ch9 Review Questions 1. Jarvis Golf Company sells a special putter for $20 each. In March, it sold 28,000 putters while  manufacturing 30,000. There was no beginning inventory on March 1, and there were no variances (at all)  for the month of May. Production information for March was:  Direct manufacturing labor per unit 15 minutes Fixed selling and administrative costs $ 40,000 Fixed manufacturing overhead $132,000 Direct materials cost per unit $2 Direct manufacturing labor cost  per hour $24 Variable manufacturing overhead cost per unit $4 Variable selling expenses per unit $2 Required:  a. Compute the cost per unit under both absorption and variable costing. b. Compute the ending inventories under both absorption and variable costing. c. Compute operating income under both absorption and variable costing. 2.
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 05/01/2009 for the course ACCT 390 taught by Professor Amyfredin during the Spring '09 term at St. Cloud.

Page1 / 2

Study material chp 9 - Ch9 Review Questions 1 Jarvis Golf Company sells a special putter for $20 each In March it sold 28,000 putters while

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online