TI08-2013.DOC - Tiskov informace 8/2013 esk automobilov...

This preview shows page 1 - 2 out of 4 pages.

Tisková informace č. 8/2013 Český automobilový průmysl si v roce 2012 vedl nad očekávání dobře Praha, 31. května 2013 Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) prezentovalo na své výroční tiskové konferenci souhrnné výsledky českého automobilového průmyslu za rok 2012. Rekordní tržby, poprvé přesahující 700 mld. Kč a řada dalších parametrů ukazují, že uplynulý rok byl pro autoprůmysl v ČR úspěšný. Autoprůmysl dosáhl rekordních tržeb a stabilizoval počet zaměstnanců Souhrnné tržby členských firem AutoSAP v roce 2012 dosáhly hodnoty 720,9 mld. Kč . Překonaly tak opět historický rekord . V porovnání s rokem 2011 došlo k nárůstu o 6,4 %. AutoSAP zároveň posílil své postavení v rámci ekonomiky České republiky, neboť jeho podíl na tržbách z průmyslové výroby ČR vzrostl z 18,9 % v roce 2011 na 19,8 % v roce 2012. Připočteme-li i tržby firem, které nejsou členy AutoSAP, pak souhrnná produkce českého automobilového průmyslu v roce 2012 dosáhla téměř 840 mld. Kč. Tuzemský automobilový průmysl se tak podílel na tržbách z průmyslové činnosti 23 % a přibližně 8 % na HDP České republiky. „Loňské výsledky našeho automobilového průmyslu jsou nad očekávání dobré,“ konstatoval Ing. Martin Jahn, prezident AutoSAP a dodal: „Autoprůmysl zůstal i v roce 2012 motorem hospodářství České republiky. Avšak v druhé polovině roku, kdy se začaly objevovat signály ekonomické stagnace, bylo nutno přizpůsobit výkon reálné situaci. V celoročních výsledcích se to ale projevilo jen nepatrným poklesem produkce vozidel.“ Klíčový je pro český automobilový průmysl export. Vyváží přes 80 % své produkce. V roce 2012 význam exportu ještě vzrostl. Jeho růstová dynamika byla vyšší než u tržeb z vlastní výroby. V porovnání s rokem předešlým se zvýšil o 8,5 % a dosáhl rovněž historického maxima ve výši 595,0 mld. Kč. Podíl jen firem AutoSAP na souhrnném exportu České republiky v loňském roce vzrostl na 19,4 %. Veškeré položky „automotive“ , tedy včetně vývozu firem nezapojených do AutoSAP, se na českém exportu podílely více než 22 % . Daří se diverzifikovat export do zemí mimo Evropskou unii. V této souvislosti Ing. Jahn upozornil: „Evropa sice zůstává naším nejdůležitějším zákazníkem, ale více než 35% nárůst vývozu do mimoevropských zemí je vynikající. Trhy v těchto zemích na rozdíl od Evropy rostou a toho musíme využít.“ Příspěvek AutoSAP zahraničně obchodní bilanci ČR ve výši 354,5 mld. Kč je dalším
Image of page 1

Subscribe to view the full document.

Image of page 2
 • Spring '17
 • william james

{[ snackBarMessage ]}

Get FREE access by uploading your study materials

Upload your study materials now and get free access to over 25 million documents.

Upload now for FREE access Or pay now for instant access
Christopher Reinemann
"Before using Course Hero my grade was at 78%. By the end of the semester my grade was at 90%. I could not have done it without all the class material I found."
— Christopher R., University of Rhode Island '15, Course Hero Intern

Ask a question for free

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern