pozice-k-vynosum-z-povolenek.doc

pozice-k-vynosum-z-povolenek.doc - VYUIT VNOS Z PRODEJE...

This preview shows page 1 - 2 out of 2 pages.

VYUŽITÍ VÝNOSŮ Z PRODEJE EMISNÍCH POVOLENEK V OBDOBÍ 2013 AŽ 2020 Požadavky Klimatické koalice, Česka proti chudobě a Člověka v tísni Během let 2013 – 2020 získá česká vláda z prodeje emisních povolenek podnikům zahrnutým v evropském systému obchodování mimořádné výnosy ve výši cca 115 miliard Kč. Evropská směrnice 2003/87/ES udává účely, na které má být minimálně 50 % těchto prostředků využito: snižování emisí skleníkových plynů (domácích nebo globálních), adaptační opatření, podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie a zvýšení energetické účinnosti. Klimatická koalice požaduje, aby vláda (a pak také parlament) prostředky z prodeje emisních povolenek použila na: 1) financování Programu energetické nezávislosti, který by plynule navázal na program Zelená úsporám, 2) na pomoc rozvojovým zemím v boji proti změnám klimatu prostřednictvím bilaterálních projektů a multilaterálních příspěvků. Programu Zelená úsporám od svého spuštění v roce 2009 využilo k zateplení svého domu již více než 250 000 českých domácností. Program pomohl domácnostem snížit účty za energie a zároveň pomohl udržet a vytvořit v době krize celkem 19 000 pracovních míst. 1 Při využití veškerého českého potenciálu k zateplení domů mohou domácnosti do roku 2020 ušetřit ročně až 11 mld Kč. Zvyšování energetické
Image of page 1

Subscribe to view the full document.

Image of page 2
 • Spring '17
 • william james

{[ snackBarMessage ]}

Get FREE access by uploading your study materials

Upload your study materials now and get free access to over 25 million documents.

Upload now for FREE access Or pay now for instant access
Christopher Reinemann
"Before using Course Hero my grade was at 78%. By the end of the semester my grade was at 90%. I could not have done it without all the class material I found."
— Christopher R., University of Rhode Island '15, Course Hero Intern

Ask a question for free

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern