Question 10 - Aaker Corporation which has only one product...

This preview shows page 1 out of 1 page.

Image of page 1

Unformatted text preview: Aaker Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $99 Units in beginning inventory 0 Units produced 6,300 Units sold 6,000 Units in ending inventory 300 Variable costs per unit: Direct materials $12 Direct labor $42 Variable manufacturing overhead $5 Variable selling and administrative $5 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $170,100 Fixed selling and administrative $24,000 What is the total period cost for the month under variable costing? o . $230,100 0 $194,100 0 $170,100 0 $60,000 ...
View Full Document

  • Spring '18
  • Daniel Gibbons
  • Managerial Accounting, $12, $60,000, $42, $24,000, $99, Chapter Six Multiple Choice

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern