HA240 Excel Part 3 - Sheet1 (1).pdf

HA240 Excel Part 3 - Sheet1 (1).pdf - Puppy Chow Dessert(2...

This preview shows page 1. Sign up to view the full content.

You've reached the end of this preview.

Unformatted text preview: Puppy Chow Dessert (2 Servings) Ingredients Amount Needed Cost ($) Price ($) Chex Cereal 1 1/2 cups 3.18 per 12 oz $3.18 Chocolate Chips 1 Cup 1.98 per 12oz $0.66 Peanut Butter 1/2 cup 2.50 per 16oz $0.62 Unsalted Butter 1/4 cup 2.56 per 16oz $0.64 Vanilla Extract 1 tsp 4.32 per 1oz $0.72 Powedered Sugar 2 cups 1.74 per 32oz $0.87 TOTAL $6.69 Cost Per Serving $3.34 Profit per serving 8-3.34 $4.66 Recipe cost % 3.34/8 41.75% Puppuccino Dessert Ingredients Amount Needed Cost ($) Price ($) Whole Wheat Flour 3 cups 3.96 per 5lbs $0.59 Milk 1 cup 1.37 per 1/2 gallon $0.17 Ground Cinnamon 2 tsp 1.88 per 5 oz $0.12 Honey 4 tbsp 2.98 per 12oz $0.49 Whipped Cream 1 cup 2.98 per 12oz $0.99 TOTAL $2.36 Cost Per Serving $2.36 Profit per Serving 6-2.36 3.64 Recipe cost % 2.36/6 39.33% Meat and Cheese Treat Platter Appetizer Ingredients Amount Needed Cost ($) Pastrami 3.5 ounces Salami 6 ounces Mozzarella 4 ounces Provolone 4 ounces Pepper Jack 3.75 ounces 3.48 for 7 oz 8.76 for 12 oz 2.98 for 8 oz 2.99 for 8 oz 2.84 for 7.5 oz TOTAL Price($) $1.74 $4.38 $1.49 $1.49 $1.42 $10.52 Cost Per Serving $10.52 Profit per Serving 14-10.52 $3.48 Recipe cost % 10.52/14 75.14% Cheddar and Jalapeno Biscuits Appetizer Ingredients Amount Needed Cost ($) Cheddar 1 cup 8.63 for 2 lb Price($) 6.12 Jalapeno 3 tbsp 1.43 Baking Powder 3 tsp Flour 2 cups Salt 1/2 tsp Butter 3 tbsp Milk 3/4 cup 3.97 for 64 oz $1.48 for 8 oz 2.84 for 160 oz 5.92 for 26 oz 2.56 for 16 oz 1.37 for 1/2 gallon 0.85 2.12 2.67 1.36 0.72 TOTAL 15.27 Cost Per Serving 15.27 Profit per Serving 17-15.27 1.73 Recipe cost % 15.27/17 89.82% Puppy Mac'n Cheese Entree Ingredients Amount Needed Cost($) Price($) Elbow Noodles 12 ounces Butter 1/4 cup Flour 1/4 cup Salt 1/2 tsp Black Pepper 1 dash Milk 2 cups Cheddar Cheese 2 cups 7.92 for 12 oz 2.56 for 16oz 2.84 for 160 oz 5.92 for 26 oz 3.48 for 3 oz 1.37 for 1/2 gallon) 8.63 for 2 lb 7.92 0.77 0.9 1.56 0.5 0.45 3.56 TOTAL 15.66 Cost Per Serving 15.66 Profit per Serving 8-15.66 -7.66 Recipe cost % 15.66/8 -1.96% T-Bone Steak Entree Ingredients Amount Needed Cost($) Price($) Steak 6 ounces 76.00 for 22 oz 20.76 Butter 1/4 cup 0.77 Salt 3 tsp Sweet Potatoes 1/2 pound Asparagus 8 ounces 2.56 for 16oz 5.92 for 26 oz 12.99 for 1lb 5.76 for 16 oz 2.34 6.5 2.88 TOTAL 33.25 Cost Per Serving 33.25 Profit Per Serving 30-33.25 -3.25 Recipe cost % 33.25/30 -1.10% ...
View Full Document

  • Spring '08
  • Lynn
  • Whey

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern