kimya_4_esvet_akbas_davetli_konusmaci_sunumu (1).pdf

kimya_4_esvet_akbas_davetli_konusmaci_sunumu (1).pdf -...

This preview shows page 1 - 7 out of 54 pages.

İNTERNET VE BİLGİYE ERİŞİM YOLLARI Doç. Dr. Esvet Akbaş 2013
Image of page 1

Subscribe to view the full document.

Literatür taraması, araştırmada ele alınan konu ve alt konuların ilgili bilgi ve araştırma sonuçları belirlenerek araştırma probleminin tanımlanması sürecinde başlar. Araştırma sürecinin tamamında gerçekleştirilir.
Image of page 2
Araştırma konusu ve alt konularına ilişkin bilgi ve çalışma konularının kapsamlı olarak taranması Araştırma problemi alanına ilişkin tarama Araştırma problemi ile ilgili tarama Araştırma sonuçlarının yorumlanması ve tartışılması için tarama KUM SAATİ MODELİ
Image of page 3

Subscribe to view the full document.

LİTERATÜR TARAMASI NASIL YAPILIR ? Araştırmacı problemle ilgili çalışmaya başlamadan önce; Belirlediği konudaki diğer makaleleri ve bulguları incelemelidir. Konu hakkında önceden yapılmış bir çalışma olup olmadığını belirlemelidir. Diğer araştırma sonuçlarını inceleyerek bilgisini arttırmalıdır ve Rapor aşamasında diğer araştırmalara atıf yapmalıdır.
Image of page 4
Araştırmacının; Daha önceden makale olarak yayınlanmış bir konuyu aynı şekilde uygulaması ve daha öncekilere atıf yapmaması etik bir suç olan İntihal’e girer. (fikir hırsızlığı (”aşırma”) .
Image of page 5

Subscribe to view the full document.

ALINTI YAPILDIĞININ BELİRTİLMESİ GEREKMEYEN DURUMLAR; [1-3] Herkesçe bilinen, herkesçe tekrarlanan terimler. Üzerinde çok konuşulmuş ve yazılmış bulgular. Sözlük, ansiklopedi, el kitabı bilgilerindeki anonim yazılar. Orijinalliği olmayan gözlem ve fikirler. Telif hakkı koruması bitmiş eserler.
Image of page 6
Image of page 7
You've reached the end of this preview.
 • Winter '17
 • Claudia Coulter

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern