Chp 5 additional solutions

Chp 5 additional solutions - EXERCISE 5-2 (a) (b) The...

Info iconThis preview shows pages 1–4. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
EXERCISE 5-2 (a) (b) The relevant range is 4,000 – 9,000 units of output since a straight-line relationship exists for both direct materials and rent within this range. (c) Variable cost per unit Within the relevant range = Cost Units (4,000 – 9,000 units) = $10,000 * 5,000* = $2 per unit *Any costs and units within the relevant range could have been used to calculate the same unit cost of $2. (d) Fixed cost within the relevant range = $7,000 (4,000 – 9,000 units)
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
EXERCISE 5-3 (a) Maintenance Costs : $4,900 – $2,400 800 – 300 = $2,500 500 = $5 variable cost per machine hour 800 Machine Hours 300 Machine Hours Total costs Less: Variable costs 800 X $5 300 X $5 Total fixed costs $4,900 4,000 $ 900 $2,400 1,500 $ 900 Thus, maintenance costs are $900 per month plus $5 per machine hour. (b) $5,000 COSTS Total Cost Line $4,900 $4,000 $3,000 Variable Cost Element $2,000 $1,000 $ 900 Fixed Cost Element 0 200 400 600 800 Machine Hours
Background image of page 2
EXERCISE 5-6 (a) Cost Fixed Variable Mixed Direct materials X Direct labor X
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 4
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 6

Chp 5 additional solutions - EXERCISE 5-2 (a) (b) The...

This preview shows document pages 1 - 4. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online