PlayDoughFactorySOLUTION

- Cost to produce 1 lb(in $ Retail Price of 1 lb(in $ Profit per Pound(in $ $19,320.00 $1,800.00 $8,325.00 $3,560.00 $33,005.00 Total Profit

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
YEARLY PRODUCTION/PROFIT DATA Model lbs Produced Red $0.15 $1.99 $1.84 10500 Blue $0.19 $1.99 $1.80 1000 Green $0.14 $1.99 $1.85 4500 Purple $0.21 $1.99 $1.78 2000 Total lbs Produced: 18000 Total Factory Profit:
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Cost to produce 1 lb. (in $) Retail Price of 1 lb (in $) Profit per Pound (in $) $19,320.00 $1,800.00 $8,325.00 $3,560.00 $33,005.00 Total Profit Generated (in $)...
View Full Document

This homework help was uploaded on 03/30/2008 for the course CSE 131 taught by Professor Sticklen during the Spring '08 term at Michigan State University.

Page1 / 2

- Cost to produce 1 lb(in $ Retail Price of 1 lb(in $ Profit per Pound(in $ $19,320.00 $1,800.00 $8,325.00 $3,560.00 $33,005.00 Total Profit

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online