Homework7

Homework7 - Homework #7 Alyssa Griffith 1. Make a trip to...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Homework #7 Alyssa Griffith 1. Make a trip to the supermarket and compare the retail cost of one gallon (1 gallon = 3.79 liters/128 oz.) of the following items: a. Regular unleaded gasoline: $2.77 b. Coca-Cola: (2 liter = $1.69) $3.20 c. Orange juice: (1/2 gallon = $3.49)$6.80 d. Perrier water: (1 liter = $1.79) $6.78 e. Jack Daniels: $102 f. Extra virgin olive oil: (40 oz. = $17) $54.40 2. How much are these items really worth? For each item above, list the maximum price that you would be willing to pay. That is, at what cost would you say to yourself: Thats too expensive Ill have do without? It can be difficult to ask oneself how much something is worth to them, but essentially some items are worth more to a person than others. Some of these items are not difficult to cut out. First, I would cut out the Jack Daniels. I cannot drink legally and do not have a use for it. So, if I had to pick a price that I would have to do without it, I guess it would be $0. I dont think Perrier water is worth it to buy at all. In many instances bottled water can be less dont think Perrier water is worth it to buy at all....
View Full Document

Page1 / 2

Homework7 - Homework #7 Alyssa Griffith 1. Make a trip to...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online