By how much would the managers suggested manipulation lower the unit conversion costs.docx

By how much would the managers suggested manipulation lower the unit conversion costs.docx

This preview shows page 1 - 2 out of 2 pages.

By how much would the managers suggested manipulation lower the unit conversion costs? 1. The ending WIP unit(s) = 7600 + 400 = 8000 – 7000 = 1000 2. Total conversion cost = $300(October(Beginning)) + $20700(October(Ending)) = $21000 3. October(Beginning) is 400 units * 75% (remaining) = 300 units 4. October(During) is 6600 units * 100% = 6600 units 5. October(Ending) is 100 units * 50% = 500 units 6. Total units = 300 units + 6600 units + 500 units = 7400 units 7. Cost/equivalent unit = 21,000/7400 units = $2.84 1. October(Beginning) is 400 units * 75% (remaining) = 300 units 2. October(During) is 6600 units * 100% = 6600 units 3. October(Ending) is 100 units * 60% = 600 units 4. Total units = 300 units + 6600 units + 600 units = 7500 units 5. Cost/equivalent unit = $21,000/7500 units = $2.80 The managers suggested manipulation of lowering the unit conversion costs is .04 cents ($2.84 – $2.80 = $0.04) What should the controller do? The controller should keep all of this information secured and maintain a system of integrity with their handling. This system of the controller will make disclosing or
Image of page 1

Subscribe to view the full document.

Image of page 2

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern