Ayse_Kalemtas_Malzeme_Bilimi_Malzemelerin_Tarihsel_Gelisimi.2.pdf - MMM291 MALZEME BİLİMİ Yrd Do� Dr Ayşe KALEMTAŞ Ofis Saatleri Perşembe 14:00

Ayse_Kalemtas_Malzeme_Bilimi_Malzemelerin_Tarihsel_Gelisimi.2.pdf

This preview shows page 1 - 7 out of 20 pages.

MMM291 MALZEME BİLİMİ Yrd. Doç. Dr. Ayşe KALEMTAŞ Ofis Saatleri: Perşembe 14:00 – 16:00 [email protected] , [email protected] Bursa Teknik Üniversitesi, Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
Image of page 1
Yrd. Doç. Dr. Ayşe KALEMTAŞ MALZEME VE YAŞAM Malzemeler yaşantımızın her alanında ve bizlerin hizmetinde yer almaktadır. Giydiğimiz kıyafetlerden, mutfakta kullandığımız araç gereçlere, kullandığımız otomobillere, haberleşme araçlarına ….. Herşey ancak malzeme ile var olabilmektedir. Malzeme ve yaşam insanlık tarihinden bugüne iç içedir. Birbiriyle var olmakta ve gelişmektedir.
Image of page 2
Yrd. Doç. Dr. Ayşe KALEMTAŞ Malzemelerin Tarihsel Gelişimi
Image of page 3
Yrd. Doç. Dr. Ayşe KALEMTAŞ Malzemelerin Tarihsel Gelişimi Malzemeler devrilere ismini verecek ölçüde öneme sahiptir insanlık tarihinde. Taşın kullanımından sonra metaller bulunmuş ve bazı metaller devirlere isimlerini vermiştir . I. Bakır II. Bronz III. Demir TAŞ DEVRİ Flint ok ucu Flint bıçak
Image of page 4
Yrd. Doç. Dr. Ayşe KALEMTAŞ Malzemelerin Tarihsel Gelişimi İlk bulunan metaller ve kullanım amaçları aşağıda özetlenmektedir: ALTIN (6000 MÖ) Takı BAKIR (4200 ) Silah GÜMÜŞ (4000 ) Süs, takı KURŞUN (3500 ) Kap, boru hattı KALAY (1750 ) Bronz, bakıra ilave edilip Silah DEMİR (1500 ) Silah CİVA (750 ) 17. yüzyılın sonuna kadar sadece 12 adet metal biliniyordu: Altın, bakır, gümüş, kurşun, kalay, demir, civa, arsenik, antimuan , çinko, bizmut ve platin. Metallerin bulunmasının insanlık tarihinde oldukça büyük önemi vardır . Tarih öncesi toplumlarda metaller araç ve silah yapımında kullanılmıştır . Metaller geçmişte tarım, ulaşım, sanat ve zanaatin gelişmesinde çok önemli bir rol oynamıştır . Günümüzde bulunduğumuz noktaya gelinmesinde de katkısı yadsınamaz durumdadır .
Image of page 5
Yrd. Doç. Dr. Ayşe KALEMTAŞ Malzemelerin Tarihsel Gelişimi NEDEN SADECE BAZI METALLER DEVİRLERE İSİMLERİNİ VERMİŞTİR? Altın neden ilk bulunan metal olmasına karşılık bir devre ismini vermemiştir? Altın silah yapımında kullanılmamıştır. Altın hem silah yapımında kullanılabilecek özelliklere sahip değildir, hem de günlük yaşamda kullanılan araç ve gereçlerin üretiminde kullanılabilecek kadar çok bulunan ve yaygın bulunan bir metal değildir.
Image of page 6
Image of page 7

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 20 pages?

 • Fall '19

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes