Çelik Üretimi ve Sınıflandırılması-131-189.ppt -...

This preview shows page 1 - 11 out of 59 pages.

Islah işlemi, çelik parçaya yüksek tokluk özelliğinin kazandırılacağı önce bir sertleştirme ve arkasından temperleme işlemlerinin bütünü olarak tarif edilir.
Image of page 1
Islah çelikleri, ıslah işlemi sonunda kazandıkları üstün mekanik özelliklerinden dolayı, çeşitli makine ve motor parçaları, dövme parçalar, çeşitli cıvata, somun, krank milleri, akslar, çeşitli miller, dişliler gibi parçaların imalinde olmak üzere geniş alanda kullanılırlar. Bu nedenle, ıslah çelikleri inşaat ve alaşımsız çeliklerden sonra, en çok üretilen ve kullanılan çelik türüdür.
Image of page 2
Uygun ıslah çeliğinin seçimi ve doğru ıslah işleminin uygulanması çok dikkat ve deneyimi gerektirir. Islah işleminin iyi sonuç vermesi (istenilen tokluk veya sertlik değerine ulaşılması) kullanılan çeliğin içyapı temizliği ile yakından ilgilidir. İçyapı temizliği, sıvı çeliğin, bünyesinde erimiş halde bulunan gazlardan (H, O, N) arındırılması ve oksit, sülfür inklüzyonlarından temizlenmesi işlemidir.
Image of page 3
Islah işlemlerinin ilk işlemi olan sertleştirme, çelik parçanın ostenit faz sıcaklığına kadar ısıtılması ve bu sıcaklıkta belirli bir süre tutularak, uygun bir ortamda hızla soğutulması işlemidir (martensite dönüşme). Ostenit sıcaklığında tutma süresini, çelik parçanın ostenit fazda homojen bir yapıya ulaşması belirler ve bu süre çeliğin kimyasal bileşimine bağlı olarak değişir.
Image of page 4
(YMK) - ferrit - ferrit - ostenit 1394 911 A 3 A 4 Curie noktası, A 2 769 1537 Zaman Sıvı 2.86 Å 3.56 Å 2.96 Å (HMK) (HMK)
Image of page 5
Ötektoid altı çelikler için tavsiye edilen ostenitleştirme sıcaklığı, A3 çizgisinin yaklaşık 10°C üzerindedir. Ötektoid üstü çelikler için ise, ostenitleştirme sıcaklığı genellikle Acm ile A1 çizgileri arasındadır. Ötektoid üstü çelikler için, bu sınırlar arasındaki sıcaklıktan yapılacak sertleştirme işlemi sonucunda, mikroyapıda çözünmemiş karbür taneleri görülür.
Image of page 6
Acm çizgisi büyük bir açı ile yükseldiği için, ostenit fazda proötektoid sementitin çözünmesi için yüksek sıcaklığa çıkmak gerekir. Bu durum ostenit tane büyümesine neden olacağından, soğuma esnasında parçanın çatlama tehlikesini arttırır.
Image of page 7
Demir –Karbon Denge Diyagramı
Image of page 8
Sertleştirme sonrası elde edilen martensit yapı birçok uygulama için fazlasıyla sert ve gevrektir. Aynı zamanda ostenitin martensite dönüşümü, parçada yüksek gerilimler bırakır. Bu nedenlerden dolayı, parçanın iç gerilimlerini ve gevrekliğini gidererek tok bir yapı kazandırmak için temperleme işlemi uygulanır.
Image of page 9
Temperleme, çelik parçasının A1 sıcaklığı altında belli bir süre ısıtılması işlemidir. Bu işlem A1 sıcaklığına (723°C) kadar geniş bir sıcaklık alanında yapılabileceğinden, çeliğin mekanik özellikleri ve mikro yapısında bazı değişiklikler söz konusudur.
Image of page 10
Image of page 11

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 59 pages?

 • Fall '19

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors