M9-Chp-01-4-Prb-Unit-Cost-for-Basketballs

M9-Chp-01-4-Prb-Unit-Cost-for-Basketballs - Tab: 1. Problem...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
File: 125f8b675fef9f8bccb6ca5fa9384baecbfa6ba4.xls Page 1 of 2 M8-Chp-01-4-Prb-Unit-Cost-for-Basketballs Boyer Company manufactures basketballs. The forecast for the year based on production and sales of 400,000 units. Amount Cost Per Unit Cost Per Unit 400,000 units 400,000 units 500,000 units Units Produced 400,000 400,000 500,000 Sales (Selling Price is $10 per Unit) $4,000,000 Manufacturing cost of goods sold Raw Materials 800,000 Direct Labor 500,000 Variable Costs (utilities, etc.) 700,000 Fixed Manufacturing Overhead (Rent) 1,200,000 Total Cost of Sales 3,200,000 Gross profit 800,000 Selling expenses (All variable) 100,000 Administrative exp. (All fixed) 200,000 Operating income $500,000 The company normally produces and sells 400,000 units per year, but has the capacity to produce and sell a total of 500,000 units per year. What is the manufacturing cost per unit: 1. At current capacity of 400,000 units? 2.
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 10/20/2009 for the course ACCT 333 taught by Professor Shirin during the Spring '09 term at École Normale Supérieure.

Page1 / 2

M9-Chp-01-4-Prb-Unit-Cost-for-Basketballs - Tab: 1. Problem...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online