{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

cost4a - Additional Problem 4 Answers Part A(1 Q 0 1 2 3 4...

Info icon This preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Additional Problem 4 Answers: Production Costs Part A. Using the following data to construct the appropriate schedules and graphs required below. (1) Q (2) TFC (3) TVC (4) TC (5) MC (6) AFC (7) AVC (8) ATC (9) TR (10) AR (11) MR T Profit or T Loss (-) 0 $15.00 - - - $15.00 - - - - $0 - - - $15.00 1 $15.00 $20.00 35.00 $20.00 $15.00 $20.00 $35.00 50.00 $50.00 $50.00 15.00 2 $15.00 35.00 50.00 15.00 7.50 17.50 25.00 100.00 50.00 50.00 50.00 3 $15.00 45.00 60.00 10.00 5.00 15.00 20.00 150.00 50.00 50.00 90.00 4 $15.00 50.00 65.00 5.00 3.75 12.50 16.25 200.00 50.00 50.00 135.00 5 $15.00 60.00 75.00 10.00 3.00 12.00 15.00 250.00 50.00 50.00 175.00 6 $15.00 75.00 90.00 15.00 2.50 12.50 15.00 300.00 50.00 50.00 210.00 7 $15.00 95.00 110.00 20.00 2.14 13.57 15.71 350.00 50.00 50.00 240.00 8 $15.00 120.00 135.00 25.00 1.88 15.00 16.88 400.00 50.00 50.00 265.00 9 $15.00 150.00 165.00 30.00 1.67 16.67 18.34 450.00 50.00 50.00 285.00 10 $15.00 185.00 200.00 35.00 1.50 18.50 20.00 500.00 50.00 50.00 300.00 11 $15.00 225.00 240.00 40.00 1.36 20.45 21.81 550.00 50.00 50.00 310.00 12 $15.00 270.00 285.00 45.00 1.25 22.50 23.75 600.00 50.00 50.00 315.00 13 $15.00 320.00 335.00 50.00 1.15 24.62 25.77 650.00 50.00 50.00 315.00 14 $15.00 375.00 390.00 55.00 1.07 26.79 27.86 700.00 50.00 50.00 310.00 15 $15.00 435.00 450.00 60.00 1.00 29.00 30.00 750.00 50.00 50.00 300.00 1. Fill in columns (4), (5), (6), (7) and (8). (Carry out the cents.) 2. Plot TFC, TVC and TC on a separate graph (Graph I). 3. Plot MC (between the points), AVC and ATC on a separate graph (Graph II).
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
2 4. Assuming that product “Q” is sold in a purely competitive market, fill in columns (9), (10), (11) and (12) when the price of “Q” is $50.00 a unit .
Image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern